افزایش درآمد با هوش مالی

اولین و مهم‌ترین قدم برای ثروتمند شدن در هوش مالی ، افزایش درآمد است. برخلاف تصور اکثریت مردم که برای حل کردن مشکلات مالی و رسیدن به ثروت و امنیت مالی اولویت خود را روی پس انداز کردن و کاهش هزینه‌ها قرار می‌دهند، طبق علم، تجربه و توصیه‌های افراد موفق، اولین اقدام شما باید تلاش برای کسب پول بیشتر باشد. البته که حفظ پول از اهمیت بالایی برخوردار است و پس از افزایش درآمد در جایگاه دوم قرار دارد.

تفاوت اصلی افراد ثروتمند و فقیر در همین انتخاب است. افراد در پاسخگویی به مسائل مالی معمولا یکی از این دو راه یعنی کاهش هزینه‌ها یا کسب پول بیشتر را انتخاب می‌کنند در صورتی که بهترین انتخاب، به کار گرفتن هردوی این گزینه‌ها در کنار هم است. البته که افراد ثروتمند اولویت و تمرکز خود را بیشتر روی کسب درآمد قرار می‌دهند، آنها به درآمد فعلی خود اکتفا نمی‌کنند تا بتوانند سطح رفاه و ثروتمندی خود را افزایش دهند.

افراد ثروتمند هنگام مواجهه با مسائل و مشکلات مالی، به جای عقب نشینی، تلاش به مقابله و حل کردن آن مشکل می‌کنند و به جای قبول کردن شکست و کسری بودجه یا کاهش هزینه‌ها به هر نحوی، اقدام به یافتن راه‌های کسب درآمد بیشتر و رسیدن به هدف مورد نظرشان می‌کنند. اینگونه راه‌های جدید به دست آوردن پول، مهارت حل مسئله و افزایش درآمد را می‌یابند. تجربه آنها افزایش یافته و موجب تقویت هوش مالی و توان تصمیم گیری آنها در موقعیت‌های بعدی می‌شود.

فرایند کسب پول افراد را ثرومند می‌سازد نه خود پول

6 راه افزایش درآمد و کسب پول بیشتر با استفاده از هوش مالی

طبق بررسی عادات، تفکرها، تصمیم گیری‌ها و… افراد موفق در مسائل مالی و ثروتمندان خودساخته روشن شده است که میان عملکردهای خوب آنها در راستای افزایش درآمد و کسب پول بیشتر اشتراکات فراوانی دیده می‌شود که ناشی از تصمیمات زیر هستند:

1 – جستجو برای یافتن راه های کسب و افزایش درآمد از چندین مسیر

بر اساس داده‌هایی که از زندگی افراد موفق حاصل می‌شود بارزترین رفتاری که آنها برای موفقیت مالی انجام داده‌اند؛ ایجاد و حفظ چندین مسیر برای درآمد بوده است. افراد موفق هیچوقت از یک مسیر کسب درآمد نمی‌کنند. آنها چندین منبع درآمد برای خود ایجاد می‌کنند و هیچوقت نمی‌گذارند درآمدشان به یک منبع محدود شود. بیش از نصفی از ثروتمندان خودساخته دارای حداقل 3 مسیر کسب درآمد بوده‌اند.

این داده‌ها نشان می‌دهند که محدودیت به یک منبع درآمد علاوه بر به خطر انداختن امنیت مالی مانع کسب پول بیشتر خواهد شد. هنگامی که شما دارای چندین منبع باشید هم از خشک شدن یکی از چشمه‌ها آسیب کمتری خواهید دید و تمام درآمد شما قطع نخواهد شد، هم شانس یافتن راه‌های افزایش درآمد میان چندین منبع، قطعا بیشتر از یکی است.

نکته‌ی جالب توجه اینجاست که این ثروتمندان، اکثرا به بهره برداری و ایجاد درآمد از درآمد اضافی خود کرده‌اند و سعی کردند با استفاده از پول خود درآمدزایی کنند. برای مثال خرید و اجاره دادن ملک، سرمایه‌گذاری در بورس، شراکت در یک تجارت، خرید سهام، راه انداختن یک کسب و کار و.. از نمونه‌های درآمدزایی با پول هستند. اما حتی بسیار از آنها بدون پول و سرمایه و با استفاده از سرمایه‌های دیگران، ایده‌های پولساز خود را به بار نشانده‌اند.

2 – برای کسب پول بیشتر، سرمایه گذاری کنید

نباید مقابل این کلمه فورا به خودتان بگویید با کدام پول سرمایه گذاری کنم! حتی اگر هیچ سرمایه‌ای ندارید، با کاهش هزینه‌های غیرضروری، پس انداز کردن و فروختن سرمایه‌های بد که برای شما فقط بدهی و هزینه بوجود آورده‌اند(مثلا ماشینی که شدیدا برای شما هزینه تراشیده اما واقعا می‌توانید بدون آن نیز زندگی کنید) مقداری سرمایه برای خود ایجاد کنید و از آن برای کسب پول بیشتر استفاده کنید. اصلا بهترین کار این است که پس انداز کردن شما به قصد سرمایه گذاری باشد.

واقعیت این است که یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌های افزایش درآمد همین سرمایه گذاری است. معنای واقعی درآمدزایی از پول که انتخاب بیشتر ثروتمندان موفق بوده است. ثروتمندان خودساخته‌ی بسیاری بوده‌اند که در برهه‌هایی سخت از زندگی‌شان تمام دارایی خود را در کاری سرمایه گذاری کرده‌اند و از همان لحظه زندگی آنها در مسیر تحول و موفقیت افتاده است. سرمایه گذاری یک ریسک نیست بلکه بهترین راه کسب درآمد و بهترین جایگاه استفاده از پس اندازهاست.

3 – دنبال پیشرفت باشید نه فقط به دست آوردن پول

افراد موفق، بیشتر از خود پول به موفقیت و پیشرفت در مسیر افزایش پول اهمیت داده‌اند. هروقت شما به دنبال خود پول باشید با به دست آوردن آن راضی می‌شوید، دیگر برای افزایش آن تلاشی نمی‌کنید و در انتها یک روز دوباره به مشکلات مالی برخورد خواهید کرد. هدف شما باید موفقیت در افزایش پول باشد نه صرف به دست آوردن آن!

این پول پرستی نیست! اتفاقا اینجاست که شما تازه متوجه می‌شوید پول فقط یک ابزار است و به دست آوردن مقداری از آن به تنهایی برای شما کافی نیست. شما باید با استفاده از این ابزار به زندگی خود رفاه ببخشید. اگر هزینه‌ها دائما در حال افزایش هستند پس شما هم دائما باید به دنبال پیشرفت و موفقیت در افزایش پول خود باشید. فراموش نکنید که پول ابزار شما برای رسیدن به اهدافتان است پس هرچقدر در کسب پول بیشتر موفق باشید در رسیدن به اهدافتان موفق بوده‌اید.

مشکلات و اهداف مالی خود را بشناسید، آنها را معین کنید و برای رسیدن به آنها حرکت کنید. به جای اینکه کنترل زندگی خود را به مشکلات بدهید، باید کنترل مشکلات را در دست بگیرید. هرچقدر مشکلات بزرگ‌تری را حل کنید یعنی در افزایش درآمد خود موفق‌تر بوده‌اید. این پیشرفت و موفقیتی است که ما از آن صحبت می‌کنیم. متاسفانه بیشتر افراد نمی‌دانند چه می‌خواهند و مسیر رسیدن به آن چگونه است! هدف گذاری کنید و مسیر خود را دقیقا ترسیم کنید، سپس محکم حرکت کنید. افراد ثروتمند همیشه می‌دانند دقیقا به چه چیزی می‌خواهند برسند!

4 – برای افزایش درآمد باید از حقوق ثابت فاصله بگیرید

برخلاف تصور اکثر مردم، مخصوصا نسل‌های قدیمی‌تر، حقوق ثابت بدترین ستونی است که می‌توانید به آن تکیه کنید چرا که راه کسب پول بیشتر را برای شما مسدود خواهد کرد. اکثر ثروتمندان دارای مشاغل و کسب و کار مختلف و مستقل هستند و به اندازه‌ی هوش مالی و تلاششان درآمد کسب می‌کنند.

  • با تمرکز و اکتفا به حقوق ثابت ظاهرا امنیت مالی بالایی دارید اما اگر یک روز آن را از دست بدهید تمام منبع درآمد خود را از دست داده‌اید.
  • شما هرچقدر کار کنید و به پیشرفت مجموعه کمک کنید، تاثیری در افزایش درآمد شما ندارد، پس قطعا دست از تلاش می‌کشید.
  • به یک میزان درآمدی که حتی بدون نهایت تلاش برای شما واریز می‌شود عادت می‌کنید و زندگی خود را در همان حد محدود می‌کنید و خودتان جلوی پیشرفت خودتان را خواهید گرفت.
  • “حقوق ثابت، بدترین و کندترین روش برای ثروتمند شدن است.” ( steve siebold )
  • ایده‌های پول ساز شما هیچ فایده‌ای برای شما نخواهند داشت.

5 – با افراد موفق ارتباط داشته باشید

تا زمانی که شخصیت ثروتمند شدن را یاد نگیرید و در باورها و تفکرهایتان رفتارهای ثروتمند شدن ریشه نکند، شما ثروتمند نخواهید شد. بسیاری از تفکرات، تصمیمات، رفتارها و.. شما در رابطه با کسب پول اشتباه است. نمی‌توان نقش افرادی که با آنها ارتباط داریم را در یادگیری دانش، تقویت هوش مالی و شکل گرفتن شخصیت مالی ما نادیده گرفت. افراد موفق واقعا دیدگاه و شخصیت متفاوتی با ما دارند، پس همنشینی و رابطه با آنها، راهنمایی و الگو گرفتن از آنها و.. قطعا در هوش و توانایی افزایش درآمد ما موثر خواهد بود.

6 – اولویت خودتان باشید تا در کسب پول بیشتر موفق شوید

شما واقعا باید به هدف و علاقه‌ی خود اهمیت دهید و اولویت اول را خودتان و موفقیت‌تان قرار دهید. حتی خیرترین ثروتمندان نیز یک روز تنها به فکر خود بوده‌اند و برای رسیدن به موفقیت و اهدافشان بسیاری از تعارفات، احساسات و.. را رها کرده‌اند. اگر امروز برای شما سخت باشد که به برادرتان کمک کوچکی را نکرده‌اید؛ به این فکر کنید که با افزایش درآمد و رسیدن به اهدافتان قطعا توان کمک‌های بزرگ‌تری به او خواهید داشت.

در مورد شغل نیز همینطور است! شما باید کاری که هم دوست دارید هم با ارزیابی‌هایتان درست است انجام دهید! وقتی شما به دنبال علایق خود باشید می‌توانید تمام تمرکز و انرژی خود را روی آن بگذارید و در صورتی که مسیر درستی را انتخاب کرده باشید، به یکی از بهترین‌ها در آن زمینه تبدیل خواهید شد و قطعا موفقیت و کسب پول بیشتر در انتظار شما خواهد بود.

در انتها

ما سعی کردیم تا با استفاده از تجربیات ثروتمندان خودساخته در مقابله با مشکلات مالی و رسیدن به موفقیت، 6 راه افزایش درآمد به کمک هوش مالی را برای شما بیان کنیم. اما فراموش نکنید که پول و کسب پول بیشتر یک هدف نیست و تنها یک مسیر و ابزار برای رسیدن به اهداف و رفاه شماست. امیدواریم توانسته باشیم در رسیدن به رفاه و امنیت مالی شما سهیم باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست