اهرم سازی پول با هوش مالی

اهرم سازی پول عبارت است از استفاده از هوش مالی برای افزایش سود و ارزش پول. شما می‌توانید با اختیار داشتن در معاملات، قراردادهای آینده، ودیعه‌ها و سایر ابزارهای اقتصادی، اهرم مالی را ایجاد کنید. برای مثال بیشترین استفاده از راهکارهای اهرم سازی مالی در معاملات املاک و مستغلات از طریق استفاده از وام و خرید خانه و… صورت می‌گیرد.

قرض گرفتن پول یا گرفتن وام برای ایجاد یک راه کسب درآمد جدید ، استفاده از ابزار مشتقه مانند قراردادهای آتی و ودیعه‌ها و همچنین خریدن دارایی ثابت، استفاده از پول برای راه اندازی کسب و کار و… از جمله روش‌های معمولی است که برای اهرم کردن پول از آن‌ها استفاده می‌شود.

زمانی که موفق شدید درآمد بیشتری کسب کنید و توانستید آن را حفظ کنید. پس باید از این سرمایه به بهترین نحو استفاده کنید. اگر این سرمایه را برای مخارج روزمره صرف کنید نه تنها به موفقیت مالی دست نخواهید یافت بلکه رفاه خود را کمتر نیز می‌کنید. شاید سؤالاتی برایتان ایجاد شود از جمله آنکه پول خود را کجا اهرم مالی کنید؟ روی چه هدفی سرمایه‌گذاری کنید؟ برای چه کاری سرمایه‌گذاری کنید؟ کدام سرمایه‌گذاری بهتر است؟

اینها پرسش‌هایی است که شما می‌توانید با تقویت هوش مالی یادگیری سواد مالی و مشاوره با کارشناسان و متخصصان اقتصادی پاسخشان را بیابید. شما باید این توانایی را داشته باشید که با پول اضافه خود به درستی سرمایه‌گذاری کنید. تقویت هوش اقتصادی موجب تقویت بازده سرمایه‌گذاری شما می‌شود.

هوش مالی اهرم سازی پول برای کسب پول بیشتر

همه ما این جمله را شنیده‌ایم که «پول، پول می‌آورد.» و این شامل هر پولی می‌شود، نه فقط پول زیاد. اهرم کردن پول به شما کمک می‌کند تا برای خود درآمد غیرفعال فراهم کنید. به طور مثال اجاره خانه بگیرید یا در شرکتی سهام داشته باشید و سود آن را دریافت کنید. این‌گونه است که «شما می‌توانید از پولتان، پول دربیاورید.»

استفاده هرچه بهتر و بهینه‌تر از موقعیت و شرایط برای انجام امور روزمره زندگی، یکی از مواردی است که ذهن تمامی انسان‌ها را به خود مشغول می‌کند. در این میان کسب درآمد و پیشرفت مالی از مهم‌ترین اموراتی است که افراد جامعه با آن درگیر هستند. همه سرمایه‌گذاران علاقه‌مندند بازده بسیار خوبی را از سرمایه‌گذاری‌های خود به دست آورند و حداکثر سود ممکن را کسب کنند. برای اینکه یک سرمایه‌گذاری با کمترین سرمایه و بیشترین سود داشته باشید به ابزاری مناسب برای این کار نیاز دارید.

هوشیاران مالی به درستی می‌دانند که چگونه باید اهرم سازی کنند و چطور برای دستیابی به پول بیشتر از اهرم استفاده کنند. اگر می‌خواهید پول بیشتری به دست بیاورید باید نحوه به‌کارگیری اهرم سازی پول را یاد بگیرید. نخستین بار جی پاول گتی مفهوم اهرم سازی را در دنیا مطرح کرد. او می‌گوید:

«به جای اینکه از 100% انرژی و توان خود بهره بگیرم، ترجیح می‌دهم از 1% انرژی و زمان 100 نفر استفاده کنم تا بتوانم همان درآمد را به دست بیاورم.»

اهرم سازی مالی چگونه باید انجام شود؟

اهرم کردن پول از مواردی است که کمک بسیاری در رسیدن به موفقیت مالی و رفاه به شما می‌کند، البته اهرم سازی پول و هوش مالی در کنار یکدیگر تأثیر بیشتری در بهتر انجام دادن سرمایه‌گذاری دارند.

فردی که برای تأمین مالی پروژه‌ی خود از بدهی‌ها بهره می‌گیرد در فکر اهرم سازی مالی است. برای مثال فردی که 10 میلیون پول خود را وارد کسب و کاری می‌کند، هر چند این میزان پول برای آغاز به کار کافی است با این حال برای یک سرمایه‌گذاری با سود بیشتر باید هزینه بیشتری را صرف کند، بنابراین می‌تواند 10 میلیون دیگر از بانک وام گرفته و با 20 میلیون تومان پول برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار خود فرصت‌های بسیاری در اختیار دارد. در حقیقت این فرد از اهرم کردن پول برای فراهم کردن فرصت‌های بیشتر در سرمایه‌گذاری استفاده کرده است.

اکثریت مردم تصور می‌کنند سرمایه‌گذاری‌هایی که دارای سود بیشتری هستند، ریسک بیشتری را نیز متحمل می‌شوند، با این حال فردی که از هوش اقتصادی خود به بهترین شکل استفاده کند، می‌تواند با حداقل سود، سرمایه‌گذاری‌های پرسود داشته باشد. در صورتی که سرمایه‌گذار قادر باشد هزینه‌های سرمایه‌گذاری و درآمدها را کنترل کند، با کمترین ریسک روبه‌رو خواهد شد و این حاکی از هوش فراوان او خواهد بود. فردی که حدود 20 درصد سود از سرمایه‌گذاری خود کسب کرده است، در مقایسه با شخصی که توانسته فقط به 10 درصد سود از سرمایه‌گذاری خود برسد، هوش مالی بیشتری دارد.

هر اهرم مالی ممکن است بشکند!

هنگامی که فرد برای سرمایه‌گذاری خود از اهرم مالی استفاده کند، ممکن است دچار ضرر و زیان در سرمایه‌گذاری شود. اگر پیش‌بینی مناسبی برای سرمایه‌گذاری انجام نشود زیان احتمالی که برای او به وجود می‌آید ممکن است بسیار بزرگ باشد. به طور کلی اهرم سازی مالی ریسک زیادی را به دنبال دارد.

اهرم سازی پول، دو تاثیر بر سرمایه‌ی شما می‌تواند داشته باشد. اول اینکه هنگامی که بازده سرمایه‌گذاری به دست آمده از وام، از هزینه بهره  وام بیشتر شود، گذشته از سود سرمایه‌ی شما، سود مجموع شما نیز بیشتر خواهد شد. دوم اینکه از سوی دیگر خطرآفرین نیز می‌تواند باشد، وقتی بازده سرمایه‌گذاری از هزینه بهره وام پایین‌تر باشد خطر از دست رفتن سرمایه در کنار ایجاد بدهی‌های بزرگ وجود دارد. بنابراین استفاده از اهرم خطرناک است و یک سرمایه‌گذار باید بتواند سرمایه‌گذاری را کنترل کرده تا دچار ضرر و زیانی نشود. برای کنترل سرمایه‌گذاری استفاده از سواد و هوش اقتصادی، بسیار اثرگذار است.

سرمایه‌گذارانی که هوش اقتصادی بالایی دارند، در آن دسته سرمایه‌گذاری‌هایی از اهرم استفاده می‌کنند که بتوانند بر آن سرمایه‌گذاری کنترل داشته باشند تا ریسک سرمایه‌گذاری کمتر شود. پس اگر دوست دارید ثروتمند شوید و به استقلال مالی دست یابید بهتر است از شیوه‌های هوشمندانه استفاده کرده و یک اهرم مالی مناسب بیابید.

تسلط بر اهرم سازی پول بسیار مهم است

آگاهی و تسلط مهم‌ترین عامل در اهرم کردن پول است. افراد باهوش، پول و سرمایه خود را در حوزه‌ای که به آن تسلطی ندارند اهرم سازی نمی‌کنند. بهتر است اقدامات و سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام دهید که بر آنها کنترل مالی بیتشری دارید.

بهتر است از اهرم مالی برای آن دسته از اموالی استفاده کنید که کنترل نسبی بر درآمدها و هزینه‌های آن دارید. از شیوه‌هایی چون شیوه‌های کنترلی مراحل دیگر هوش مالی یعنی حفاظت از پول، برنامه‌ریزی پول و افزایش درآمد برای اهرم سازی پول بهره بگیرید. با مشاوران مالی که خود سرمایه‌گذار نیستند مشورت نکنید. همچنین این نکته را بدانید که آموزش سواد مالی باعث بالا رفتن هوش شما می‌شود.

رابرت کیوساکی :

«پول خود را در موضوعی اهرم درآمدزایی کنید که بر آن تسلط داشته باشید.»

چرا پول خود را اهرم سود بانک ها نکنیم؟

یکی از روش‌های اهرم سازی پول در قدیم پس‌انداز کردن در بانک بوده که به دلیل نوسانات موجود بر اقتصاد کنونی جامعه، دیگر از بین رفته است. اهرم کردن پول یکی از روش‌های هوش مالی برای کسب پول بیشتر است که در آن بازده سرمایه‌گذاری‌های مختلف را می‌سنجید و پول خود را در یکی از آنها اهرم می‌کنید. سپس با بهره‌گیری از اهرم‌های مالی، شرایط را برای سرمایه‌گذاری خود فراهم می‌کنید که به بازده بیشتری از سرمایه‌گذاری در دارایی‌های خود دست پیدا کنید.

نوسانات اقتصادی بازار و افزایش تورم شرایطی را فراهم آورده که باید به دنبال راهی برای بالا بردن ارزش پول خود بیشتر از میزان نرخ تورم باشیم که در بانک برای سرمایه‌ی ما اصلا چنین اتفاقی نمی‌افتد. پس با سپرده گذاری بانکی نتنها پول خود را اهرم درآمدزایی نکرده‌اید بلکه ارزش پولتان را نیز کاسته‌اید.

اما استفاده از پول به عنوان اهرم برای سرمایه‌گذاری‌های درست، می‌تواند یکی از این راهکارهای بالابردن ارزش پول و درآمدزایی باشد.

چند نکته برای اهرم کردن پول :

طبق آنچه پیش از این گفته شد، بهتر است در اهرم سازی مالی به یک سری نکات توجه کنید:

  1. با تقویت هوش مالی خود می‌توانید بدون بالا بردن ریسک به سود بیشتری دست پیدا کنید. این نکته را بدانید که افزایش سود لزوماً به معنای افزایش ریسک نیست.
  2. مباحث مالی را بیاموزید. به خاطر داشته باشید که افزایش سواد مالی شما، توانایی تصمیم گیری شما را افزایش خواهد داد.
  3. از روش‌های دیگر مانند افزایش درآمد، حفاظت از پول و بودجه بندی پول برای اهرم کردن پول استفاده کنید.
  4. با مشاوران مالی که خود سرمایه‌گذار نیستند مشورت نکنید. اغلب این افراد هوش اقتصادی کمی دارند چرا که هوش شما در هر زمینه‌ای نیازمند فعالیت و کسب تجربه در آن زمینه است.
  5. برای اموالی از اهرم مالی بهره بگیرید که بر درآمدها و هزینه‌های آن کنترل نسبی داشته باشید.

به بیان ساده اهرم سازی پول یعنی

” بهترین و بیشترین استفاده ممکن را از کمترین دارایی خود داشته باشید. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست