بازی های تقویت هوش مالی کودکان

انسان‌ها در شرایط مختلف زندگی و در زمان‌های متفاوت، تصمیمات گوناگونی باید بگیرند تا شرایط اقتصادی خوبی را برای خود بسازند. یکی از رویکردهای اثرگذار و کارآمد آموزشی برای کودکان، استفاده از بازی های تقویت هوش مالی کودکان است که این امر موجب می‌شود کودک از سنین پایین با مطالب اقتصادی و تصمیم گیری در مورد آنها آشنا شود.

با یادگیری دانش مالی و مهارت‌های مالی می‌توان عملکرد بهتری را در مسائل مختلفی مثل پس‌انداز کردن، برنامه‌ریزی بلندمدت و برقرار کردن توازن بین درآمد و هزینه‌ها داشت. می‌توان اینگونه آموزش‌ها در حوزه‌ی مهارت‌های مالی را از سنین کودکی شروع کرد. البته نمی‌توان همانند کلاس درس، کودکان را وادار به آموختن محتواهای اقتصادی کرد و از راه‌های دیگر مانند بازی کردن باید این مفاهمی را به آنان یاد داد.

یک بازی می‌تواند در جهت آموختن مطالب و به‌خصوص ایجاد کردن زمینه مناسب برای کاربرد محتوای آموزشی نقش بسیار مؤثری داشته باشد. این موضوع به این معناست که بچه‌ها هنگام بازی بتوانند مطالب مرتبط با تقویت هوش مالی را به شکل عملی و هیجان‌انگیز تجربه کنند. تجربه فرآیندهای آموزشی موجب تثبیت فرآیند یادگیری و حفظ شدن مطالب آموزشی در ذهن آن‌ها می‌شود. به گونه‌ای که این آموزش‌های سرگرم‌کننده در سنین بزرگسالی نقش بسیار تأثیرگذاری در سازوکارهای اقتصادی و مالی دارند.

کودکان صبر و حوصله زیادی ندارند و به این دلیل که به بازی کردن علاقه‌مندند در این مورد ثبات بیشتری دارند. بنابراین انجام بازی های آموزشی کودکان با بچه‌ها فرصت مناسبی است تا مسائل مختلف مالی را به آنان بیاموزید و استعداد مالی‌شان را تقویت کنید. اما باید بدانید که با کودکان چطور بازی کنید تا استعداد و هوش آنان تقویت شود، در ادامه برای شما چگونگی بازی کردن را مطرح می‌کنیم.

چگونه با بازی های آموزشی ، هوش مالی کودک خود را تقویت کنیم؟

در آموزش مهارت‌های اقتصادی بازی های آموزشی-تقویتی همانند دام و تله‌ای هستند که فرزندان به طور ناخودآگاه با آن درگیر می‌شوند و در حین رها شدن از این بازی دام‌شکل، مهارت‌های فراوانی که به استعداد مالی کودکان مرتبط است را فرامی‌گیرند. چنین بازی‌هایی برای دوران کودکی تا نوجوانی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. بازی‌ها فرصتی مناسب برای یادگیری مهارت‌های مالی محسوب می‌شوند و در قالب یک تله و تلنگر به همراه یک دوره آموزشی می‌توانند به پیشرفت روند یادگیری کودک کمک کنند.

در نتیجه اگر می‌خواهید کودکانتان هوش مالی را فرابگیرند به انواع بازی‌ها اعتماد کنید و تلاش کنید در قالب یکسری بازی‌های شاد و سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز فرآیند آموزشی بچه‌ها را شکل دهید. اما تصور نکنید که تمام مسئولیت پرورش استعداد مالی کودک شما تنها بر عهده ی بازی‌ها است!

سه نکته مهم در استفاده از بازی های آموزشی :

اولا : خانواده‌ها باید به خاطر داشته باشند که چه آگاهانه و چه ناآگاهانه بیشترین تأثیر را بر روی فرزندان خود دارند. پس والدین نیز باید برای بازی‌هایی که با مطالب آموزشی همراه است، حاضر باشند تا بتوانند کمک بیشتری به کودکان بکنند.

دوما : باید بازی‌هایی را انتخاب کنید که محتواهای مالی بسیار متنوع و سرگرم‌کننده در آن‌ها وجود دارد و بازی را به سمتی ببرند که که شباهتی با کلاس درس نداشته باشد، چرا که اگر این گونه شود نه فقط این کار نقش مؤثری ندارد بلکه حتی می‌تواند برعکس عمل کرده و کودک را از مسائل مالی گریزان کند.

سوما : به یاد داشته باشید که حتماً مفاهیمی را در حین بازی های آموزشی کودکان به فرزند خود انتقال دهید تا از این طریق بتوانید استعداد مالی‌اش را تقویت کنید. تلاش کنید هر یک از این مفاهیم را در یک بازی آموزش دهید و هر چند وقت یک بار این بازی‌ها را تکرار کنید تا در ذهن کودک ماندگار شود و همچنین با مرور این بازی‌ها روش‌های تصمیم‌گیری مالی در کودک اصلاح شود.

از جمله مسائلی که لازم است در این گونه بازی‌ها گنجانده شود عبارتند از: مفهوم پول، برنامه‌ریزی برای خرج کردن پول، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، خرید مقایسه‌ای، کسب درآمد یا پول و تصمیم‌گیری‌های مالی و..

استفاده از بازی های آموزشی برای تقویت هوش مالی کودکان موجب می‌شود تا چنین مواردی به طور ناخودآگاه در ذهن کودکان نقش ببندد و در طول زندگی خود بتوانند از این آموخته‌ها بهره‌مند شوند.

انواع بازی آموزش و تقویت هوش کودکان

برای تقویت و پرورش استعداد مالی کودکان می‌توانید بازی‌های مختلفی را با آنان انجام دهید. این بازی‌ها را می‌توان به سه اصلی دسته تقسیم‌بندی کرد.

بازی های نقش پذیر :

در دسته اول وسیله یا ابزاری در بازی دخالت ندارد. به این معنا که والیدن و کودک با یکدیگر بازی می‌کنند. خیال کنید کودک در نقش خریدار به یک مغازه می‌رود و از آنجا خرید می‌کند و پدر یا مادر نیز نقش صاحب مغازه را بازی می‌کنند یا والدین می‌توانند نقش متصدی بانک را داشته باشند و کودک به عنوان مراجعه‌کننده ظاهر شود. از طریق این گونه بازی‌ها می‌توان مفاهیمی چون پس‌انداز، پول رایج و خرج کردن پول را به او یا داد. در حقیقت باید با توضیح این مفاهیم اولیه مهارت و استعداد مالی کودک خود را تقویت کنید.

با انواع بازی های تقویت هوش مالی کودکان می‌توانید در ابعاد وسیع هوش و استعداد کودک خود را پرورش دهید. در برخی از کشورهای پیشرفته در زمان معینی از سال بازارچه‌ای ایجاد کرده و از کودکان درخواست می‌کنند در این بازار وسایلی را که به آنها احتیاج ندارند بفروشند و وسایلی که نیاز دارند را از همان بازارچه و از کودکان دیگر بخرند. در واقع یک بازی را به  صورت واقعی انجام می‌دهند تا به تقویت استعداد مالی و اجتماعی کودکان کمک کنند.

بازی های رومیزی

دسته دوم بازی‌هایی هستند که شما در آنها از وسیله بازی آموزشی یا اسباب‌بازی فکری و بازی‌های رومیزی کمک می‌گیرید. یکی از این دسته بازی‌ها، بازی مونوپولی است. کودک در کنار پدر یا مادر خود این بازی را می‌کند. کودک در این بازی فکری باید تلاش کند تا خریدوفروش انجام دهد و این تشخیص را بدهد که در کجا سرمایه‌گذاری کند تا سود بیشتری به دست آورد.

این عمل به طور مستقیم بر قدرت تصمیم گیری کودک تأثیر می‌گذارد. این گونه بازی‌ها اغلب به صورت دسته‌جمعی صورت می‌گیرد بنابراین فرصت خوبی را فراهم می‌کند تا والدین با نوع رفتار خود در این بازی، روش‌های تصمیم‌گیری مالی متفاوت را به فرزندانشان آموزش دهند.

بازی های رایانه‌ای تقویت هوش مالی کودکان

دسته سوم بازی‌های کامپیوتری و دیجیتال است که کودک می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. البته بهتر است کودک در سنین بالاتر به جای بازی‌های کامپیوتری با نرم‌افزارهای بورس آشنایی پیدا کرده و در آن‌ها معامله انجام دهند

در حقیقت از آنجایی که نرم‌افزارهای بورس حالت دمو دارند و با پول فرضی این امکان وجود دارد که در آن معامله کرد، بهتر است که به جای بازی‌های رایانه‌ای در بازارهای گوناگون بورس، به شکل دمو به انجام معامله بپردازند تا با مفهوم سود و زیان در این بازارها بیشتر آشنایی پیدا کنند. کودک با وارد شدن به این فضا و آشنایی با مفاهیم اولیه سرمایه‌گذاری بورس، هوش اقتصادی خود را بیشتر و بیشتر تقویت می‌کند.

معرفی چند بازی مناسب تقویت هوش مالی کودکان

مهم‌ترین قدم برای تقویت استعداد کودکان، بازی کردن و یاد دادن مسائل مالی به وسیله این بازی‌ها به آنهاست. فایده بازی های آموزش مالی کودکان در این است که خشک و یکنواخت و کسل‌کننده نیست و همچون کلاس درس فرم و قالب مشخصی ندارد و از اجبار و تحکم برای انتقال مفاهیم مالی استفاده نمی‌شود. در این بازی‌ها به شکل نامحسوس مفاهیم اقتصادی به آنها آموزش داده می‌شود.

بازی bite club

از جمله بازی های تقویت هوش مالی کودکان می‌توان بازی Bite Club را نام برد. این بازی در قالب یک باشگاه برای خون‌آشام‌ها طراحی شده و بازیکنان باید بتوانند در چند مرحله فرآیندی به نام day club را طی کنند. این بازی برای دانش‌آموزان دبیرستانی مناسب‌تر است و آن‌ها را با مفاهیمی چون پس‌انداز کردن، وام گرفتن و خرج کردن پول آشنا می‌کند.

خون‌آشام‌ها عمر طولانی دارند و می‌توانند برای همیشه به زندگی ادامه دهند بنابراین کودکان از طریق این بازی در زمان طولانی با مفاهیم مالی آشنایی پیدا می‌کنند. یعنی به این درک می‌رسند که اثر پس‌انداز درازمدت که بیشتر از 45 سال است به چه معناست. مقصود از این بازی درک سه مفهوم مدیریت مصرف فعلی، پس‌انداز پول برای بازنشستگی و پرداخت بدهی‌ها است.

مهارت‌های مالی دانش‌آموزان در حین این بازی هیجان‌انگیز تقویت شده و آنها می‌آموزند چگونه مدیریت درستی برای هزینه‌های خود داشته باشند و اگر وامی دریافت کردند نسبت به پرداخت به موقع اقساط آن عمل کنند. همچنین در خلال این بازی با پس‌انداز کردن و اهمیت آن برای زمان بازنشستگی آشنا می‌شوند. این بازی به صورت آنلاین انجام می‌شود و در میان دانش‌آموزان دختر طرفدار بیشتری دارد.

بازی ژنرال انقلاب

بازی ژنرال انقلاب یکی دیگر از بازی های آموزش-تقویتی کودکان است که باز هم برای دانش‌آموزان دبیرستانی مناسب‌تر است. این بازی فرصتی را برای آنان ایجاد می‌کند تا در حین یادگیری مهارت‌های بااهمیت در حوزه اقتصادی، بتوانند با یکدیگر رقابت نیز داشته باشند.

چیزی که ژنرال‌ها اغلب با آن شناخته می‌شوند مأموریت‌های مهمشان است. به صورتی که هر ژنرال بزرگی، هدایت مأموریت‌ها و برنامه‌های مهم را بر عهده دارد و در نهایت باید قادر باشد برنامه‌های مذکور را نجات دهد. بر این مبنا بازی ژنرال انقلاب در قالب 15 مأموریت مرتبط با نجات مالی ایجاد شده است، به این معنا که دانش‌آموزان باید در 15 مرحله فرآیند مالی برای نجات خود تلاش کنند و به درجه هوش قابل قبولی دست یابند.

برایان پیچ خالق این بازی‌ها می‌گوید بازی ژنرال انقلاب بهترین بازی تقویت هوش مالی کودکان برای نوجوانان است. این بازی که در 15 مأموریت انجام می‌شود حاوی 21 درس اساسی در حوزه آموزش مالی است.

بازی فوتبال مالی

بازی فوتبال مالی از دیگر این بازی‌هاست. الگوی بازی فوتبال مالی بر مبنای یک بازی تعاملی و سریع صورت می‌گیرد تا به این وسیله دانش‌آموزان با مهارت‌های مدیریت پول آشنا شوند. در این بازی رقابت اصلی براساس پاسخگویی به پرسش‌های مالی است، به این معنا که دانش‌آموزان با توجه به تعداد جواب‌هایی که به سؤال‌ها می‌دهند می‌توانند حیاط بازی و امتیاز کسب کنند.

پرسش‌های این بازی براساس یک سناریو شکل می‌گیرند که مناسب دوره‌های آموزشی هستند. این بازی دارای سه سطح است: سطح اول تازه‌کارها که مناسب سنین 11 تا 14 سال است، سطح دوم برای طرفدارها است که سنین 14 تا 16 سال را شامل می‌شود و سطح سوم با عنوان تالار مشاهیر برای سنین بالای 18 سال طراحی شده است. بنابراین برنامه آموزش‌های مالی برای سنین مختلف برنامه‌ریزی شده است.

با این حال هر سطح سنی تفاوت‌های خاص خود را دارد و باید برای دانش‌آموزان ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برنامه‌های آموزشی متفاوت و مناسبی را طرح‌ریزی کرد. بازی فوتبال مالی می‌تواند برای مربیانی که در پی آموزش مشارکتی هستند مفید باشد و مهارت‌های مرتبط با هوش مالی کودکان را به طور عملی ارتقا دهد.

بازی های بسته آموزشی خرج و برج

با توجه به اهمیت و لزوم بازی ‌های تقویت هوش مالی کودکان، لوتوس کیدز بسته های آموزش خرج و برج را ارائه می‌کند که علاوه بر کتاب و ابزار آموزش دانش مالی، دارای بازی های آموزشی کاملا متناسب با فرهنگ ایرانی برای کودکان ایرانی هستند.  این بسته‌های آموزشی راهنمایی جامع برای والدین و پکیجی کامل برای کودکان دارند و فعالیت‌های متفاوت نگاشته شده در محتوای کتاب موجب افزایش سطح هوش و سواد مالی فرزندان شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست