تقویت هوش مالی کودکان در 10 قدم

ثروت همانقدر که در رفاه شما سهیم است در رفاه اکنون و آینده‌ی فرزندتان نقش مهمی دارد. در این مطلب قصد آموزش 10 قدم تقویت هوش مالی کودکان توسط والدین را داریم چرا که آنچه مهم است آموزش دانش و پرورش استعداد اقتصادی کودکان است تا در آینده مقابل مسائل مالی توانایی بیشتری برای گرفتن بهترین تصمیم داشته باشند.

همانطور که برای پرورش استعداد ریاضی کودکان باید از سنین پایین آنها را با ساده‌ترین ابزارها و مفاهیم ریاضی آشنا کنیم؛ برای اینکه کودکانمان در آینده زندگی مالی موفق‌تری داشته باشند باید از سنین پایین آنها را با پول، ارزش آن، استفاده از آن، راه‌های افزایش آن، راه‌های حفظ آن و مهم‌تر از همه تصمیم گیری درباره‌ی آن و.. آشنا کنیم. اگر می‌خواهید آینده‌ی درخشانی برای کودک خود رقم بزنید، باید از همین الآن با استفاده از 10 قدم تقویت هوش مالی کودکان، استعداد اقتصادی او را پرورش دهید.

10 قدم تقویت هوش مالی کودکان

نمی‌خواهیم زیاد به مقدمات بپردازیم. اگر می‌خواهید بدانید از چه سنی؟ چه مفاهیمی؟ چگونه؟ به پرورش این استعداد و توانایی تصمیم گیری مالی کودکتان بپردازید! در این 10 قدم با ما همراه باشید!

قدم اول : آنها را با پول آشنا کنید (ترجیحا زیر 3 سال )

اولین قدم تقویت هوش مالی کودکان اینست که کودک خود را با پول آشنا کنید.

  • اگر فرزند شما به سنی رسیده است که توانایی درک پول و انواع آن را داشته باشد؛ انواع اسکناس و سکه‌ای پول و ارزش‌ها و شمارش آن را می‌توانید به او بیاموزید.
  • اگر به موقع دست به کار شده‌اید و کودک شما زیر 3 سال سن دارد، کافیست شمارش را با سکه ‌ها به او یاد بدهید. برای آموختن اولین مفاهیم اولیه‌ای که هر کودکی در این سنین یاد می‌گیرد شما می‌توانید از ابزار مالی به جای اجسام دیگر استفاده نمایید. برای مثال به جای یک بستنی، دو بستنی، بگویید این یک سکه است و اینها دو سکه هستند.
  • در تمرین‌های فرزندتان و آموزش به او صبور باشید.

قدم دوم : تفکیک پول را از روی ظاهر با او تمرین کنید (ترجیا بین 3-4 سال)

به او یاد بدهید سکه‌ها را بر اساس تفاوت اندازه و رنگ و ظاهر تفکیک و مرتب کند. اگر بخواهید کمی بیشتر پیش بروید می‌توانید نام سکه‌ها را نیز به او یاد بدهید یا انواع اسکناسی پول را نیز به او آموزش دهید. برای مثال سکه یا اسکناس پونصد تومانی را به او معرفی کنید و از او بخواهید نمونه‌های دیگر پونصد تومانی را به شما نشان دهد.

قدم سوم : قلک

داشتن قلک به کودک می آموزد که چگونه ذخیره کردن را شروع کند. با این کار کودک می تواند در انتها پول های زیادی را یک جا ببیند. در فرآیند پس انداز و استفاده از قلک ، کودک را تشویق کنید، جایزه‌های جذابی از پس اندازش برای او بخرید و سعی کنید این مورد به یکی از عادت های او تبدیل شود.

مثلا برای تشویق کودک می توانید بگویید: ” چه قدر سکه جمع کرده‌ای! ” و با سکه‌هایش یک جایزه که برای او بسیار جذاب است به انتخاب خودش بخرید. خوب است تا به کودک خود اجازه خرید از فروشگاه را بدهید. اما به او کمک کنید تا یک هدف عالی برای جمع کردن پول و صرفه جویی انتخاب کند.

قلک را در حدود ۳ سالگی در اختیار کودک قرار دهید. زمانی که قلک کودک پر شد به او بیاموزید که چگونه می تواند سکه ها را به پول های کاغذی تبدیل کند. این مورد تقویت هوش مالی کودکان بسیار موثر خواهد بود.

قدم چهارم : داستان‌ها و کتاب‌ها

داستان‌ها و کتاب‌هایی برای او بخوانید که علاوه بر سرگرمی و جذابیت، محتوای آموزشی نیز داشته باشند. کتاب های بسیاری در زمینه آموزش و تقویت هوش مالی کودکان وجود دارد که می توانید از میان آن ها ، کتابی را که مناسب فرزند خود می دانید انتخاب نمایید.

بعد از خرید کتاب ، آن را به صورت کامل برای فرزندتان بخوانید و قسمت هایی را که کودکتان سوال دارد ، به خوبی و با حوصله به او توضیح دهید.

قدم پنجم : انجام بازی‌های نقش پذیر مانند فروشگاه (4 و 5 سالگی )

خیال کنید کودک در نقش خریدار به یک مغازه می‌رود و از آنجا خرید می‌کند و پدر یا مادر نیز نقش صاحب مغازه را بازی می‌کنند یا والدین می‌توانند نقش متصدی بانک را داشته باشند و کودک به عنوان مراجعه‌کننده ظاهر شود. هنگامی که کودک شما ۴ الی ۵ سال سن دارد ، با او بازی های ” فروشگاه” و یا  “رستوران” که در آن شما باید به ازای دریافت کالا و خدمات پول پرداخت کنید ، انجام دهید. هدف از این بازی آموزش به فرزندتان درباره نحوه کسب درآمد و کارکردن می باشد.

نکاتی را در این قدم بسیار مورد توجه قرار دهید:

  • فراموش نکنید که در این بازی باید پول ( واقعی یا کاغذی ) بین شما و فرزندتان رد و بدل شود.
  • به کودکان خود بیاموزید تا زمانی که پول را پرداخت نکرده‌اند؛ از فروشگاه نمی توانند خرید کنند. کودکان قادر به درک این مفهوم در میان سن ۴ تا ۶ سالگی هستند.
  • اگر فرزندتان چیزی از فروشگاه شما می خواهد ، در مورد قیمت آن با کودک گفتگو کنید و بگویید که می تواند آن را بخرد یا نه!
  • بگویید: ” برداشتن و خارج کردن کالا ها از فروشگاه بدون پرداخت هزینه آنها ، دزدی است و انجام این کار مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت ” .
  • در مورد انتخاب بهترین گزینه در فروشگاه برای او صحبت کنید. مناسب‌ترین موردی که بیشتر به آن نیاز دارد، یا مثلا بین دو شکلات مشابه، گزینه‌ای که ارزان‌تر است را انتخاب کند.
  • اگر فرزندتان بیشتر از یک چیز ، برای خرید را می خواهد ، به او حق انتخاب بدهید تا از میان کالاهایی با ارزش مالی مختلف یا یکسان، انتخاب کند. این تمرین کودک شما را درباره ارزش پول و قیمت کالا ها آگاه خواهد کرد. همچنین کودک متوجه خواهد شد که مقدار پولی که در اختیار دارند محدود است و نمی توانند همه چیز را داشته باشند. این یعنی تمرین گرفتن بهترین تصمیم که در تقویت هوش مالی کودکان شدیدا موثر است.

قدم ششم : کسب درآمد و دستمزد دادن به کودک (از 6-7 سالگی )

یک لیست از کارهایی که باید در خانه انجام شود (در صورتی که خارج از وظیفه‌ی خانوادگی کودکتان باشد) یادداشت کرده و برای انجام دادن آنها ، به صورت هفتگی، ماهانه و یا در لحظه، دستمزد از پیش تعیین شده را بپردازید. در هنگام انجام دادن کارها به فرزندتان انگیزه بدهید تا کار را به صورت کامل به پایان برساند. با این تمرین به کودک خود کمک خواهید کرد تا ارزش پول و سختی به دست آوردن آن را به خوبی درک کند.

اگر فرزندتان کارهایی را که تعیین نموده اید به صورت کامل انجام نداد ، به هیچ وجه به او پول ندهید.

کارهایی که می توانید برای فرزند خود تعیین کنید نباید از وظایف خانوادگی و شخصی وی مانند بیرون بردن زباله ها ، تمیز کردن اتاق ، یا کمک به برادر و یا خواهر و… باشند. بلکه می‌توانند کارهایی مانند شستن ماشین، تمیز کردن باغچه و.. باشند.

قدم هفتم : بودجه بندی و تصمیم درست هنگام خرج کردن را به او آموزش دهید ( از 7-8 سالگی )

در انتهای هر ماه هزینه ها و درآمد های فرزندتان را یادداشت کنید و با کم کردن هزینه از درآمد‌ها ، مقدار خالص پس انداز فرزندتان را به او بگویید ( پس از مدتی فرایند محاسبات را به او بیاموزید تا خودش این کار را بکند ). همچنین به او بگویید که با کم کردن هزینه‌ها می تواند پس اندازش را افزایش دهد.

ایجاد بودجه بندی نیز برای نوجوان بسیار دارای اهمیت است. به طور مثال به فرزندتان آموزش دهید تا برای موارد مختلف از جمله: خرج‌های روزمره، تفریح ، پس انداز کردن و… بودجه بندی تعیین کند و از حد تعیین شده بیشتر پول خرج نکند. در صورتی که متوجه شدید که فرزندتان از حد بودجه بندی برای یک مورد بیشتر هزینه کرده است به هیچ وجه به او کمک مالی نکنید، بلکه حتما با او در این مورد گفتگو کنید.

قدم هشتم : با تکمیل پس انداز، سرمایه گذاری را نیز به او آموزش دهید.

کودکان 11 تا 14 سال نیز می‌توانند تمرین تصمیم گیری برای سرمایه گذاری داشته باشند. در نحوه محاسبه پول و اهدافی که با پس انداز کردن و سرمایه یا سپرده گذاری به آن خواهد رسید، به او کمک کنید تا انگیزه کافی برای پس انداز کردن و سرمایه گذاری پیدا کند.

برای ایجاد یک حساب مشترک ( به نام شما و فرزندتان ) به بانک مراجعه نمایید. ایجاد یک حساب مشترک این امکان را به شما می‌دهد تا به حساب بانکی و فعالیت های بانکی فرزندتان نظارت داشته باشید. با این ابزار نوجوان می تواند پول‌های خود را در حساب بانکی خود ذخیره نماید. نحوه استفاده از این حساب و کار با آن را نیز می‌توانید به او آموزش دهید.

قدم نهم : در کاریابی و کسب درآمد به او کمک کنید

با فرزندتان در اینترنت راجع به مشاغل جستجو کنید و فرصت‌های مختلف را به او پیشنهاد دهید. این تمرین می‌تواند بسیار برای فرزندتان موثر باشد. موسسات و شرکت‌ها معمولا در تعطیلات تابستان شروع به استخدام کردن می‌کنند ، می‌توانید به فرزندتان پیشنهاد دهید تا به آنها سر بزند و مورد مناسب خود را پیدا کند.

هنگامی که نوجوان کسب و کار خود را شروع می‌کند و پول بدست می آورد ، ارزش پول را بهتر درک می‌کند و برای کسب پول بیشتر بهتر و بیشتر تلاش خواهد کرد. به فرزندتان کمک کنید تا اولین رزومه خود را بنویسد و به صورت مداوم پیگیر کار او باشید. نوجوان می‌تواند به عنوان یک: صندوق دار ، کارشناس خدمات مشتری و… شروع به کار کند.

قدم دهم : در مورد شکارچیان سرمایه به او توضیح دهید ( 15 تا 17 سالگی )

کودک خود را با شکارچیان و غارتگران سرمایه در هوش مالی ( ماموران دولتی مالیات، بانکداران، روابط، وکلا، دلالان و فروشندگان) آشنا کنید. برای مثال مالیات و علت اخذ آن از جانب دولت را به صورت کامل برای او شرح دهید  سپس تمامی مراحل انجام امور مالیاتی اعم از ارسال اظهارنامه را به او بیاموزید. در نهایت تصمیم‌هایی که منجر به پرداخت مالیات کمتر می‌شوند را با هم مرور کنید.

بسته‌های آموزشی سواد و هوش مالی کودکان “خرج و برج”

در کنار 10 قدم تقویت هوش مالی کودکان ، ما به شما بسته های آموزش خرج و برج مجموعه آموزش لوتوس کیدز را معرفی می‌کنیم که علاوه بر کتاب و ابزار آموزش سواد مالی، دارای بازی‌های آموزشی برای کودکان شما هستند. تاثیر بازی‌های آموزشی-پرورشی به علت سرگرمی و جذابیتی که برای کودکان دارد در یادگیری و پرورش استعداد آنها بسیار بالاست. این بسته‌های آموزشی راهنمایی جامع برای والدین و پکیجی کامل برای کودکان دارند و فعالیت‌های متفاوت نگاشته شده در محتوای کتاب موجب افزایش سطح سواد و هوش فرزندان شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست