حفظ پول و سرمایه با هوش مالی

حفظ پول و سرمایه، بعد از اینکه درآمد خود را افزایش دادید، مهم‌ترین اقدام برای حل کردن مسائل مالی به کمک هوش مالی است. محافظت از پول به دست آمده از کسب آن پول اگر سخت‌تر نباشد؛ راحت‌تر نیست! حالا که درآمد بیشتری داریم نباید کنترل هزینه‌ها را از دست بدهیم. هزینه‌های غیرضروری و علاوه بر آن غارتگران و شکارچیان درآمد ما، بزرگ‌ترین دشمنان پول و سرمایه‌ی ما هستند که هروقت از آنها غافل شوید درآمد شما را خواهند بلعید.

حفظ پول با کمتر خرج کردن تفاوت بسیاری دارد! محافظت از سرمایه یعنی گرفتن مناسب‌ترین تصمیم هنگام مواجهه با مسائل مالی که منجر به رسیدن به هدف همراه با کمترین هزینه‌ی ممکن شود. پس انداز کردن، مدیریت مخارج، سرمایه گذاری مناسب، کاهش یا حذف برخی هزینه‌ها و… همگی شامل تصمیمات مالی و نوع برخورد شما با پول هستند. هوش مالی، شیوه‌ی درست محافظت از پول مقابل شکارچیان پول را نیز به شما نشان خواهد داد و همچنین  میزان موفقیت شما در حفظ سرمایه و رسیدن به موفقیت مالی، نشانگر قدرت تفکر اقتصادی شما نیز هست.

حفظ پول و محافظت از سرمایه مقابل 6 غارتگر پول به کمک هوش مالی

طبق توصیه‌های رابرت کیوساکی(نویسنده‌ی کتاب پدر فقیر، پدر پولدار) شما برای ثروتمند شدن، علاوه بر افزایش درآمد و پس انداز کردن حداقل 10درصد درآمد خود، پس از حذف هزینه‌های گزاف و غیرضروری زندگی امروز، از 6 دسته مهم نیز باید به شدت پول خود را حفظ کنید. این شش دسته شکارچیان و غارتگران سرمایه‌ی شما هستند که معمولا کمتر به آنها توجه می‌کنید و اگر از آنها غافل شوید حتما زندگی مالی شما را به نابودی می‌کشانند.

متاسفانه این غارتگران کمتر مورد توجه جیب شما قرار می‌گیرند و گاهی به صورت کاملا نامرئی وضعیت اقتصادی شما را به نابودی می‌کشانند. بزرگ‌ترین بدی این شکارچیان، این است که گاهی ما آنها را با ناجیان سرمایه و پول خود اشتباه می‌گیریم و اختیار تصمیم گیری در مورد سرمایه یا حفظ پول خود را به آنها می‌دهیم و این اتفاق واقعا برای زندگی مالی ما خطرناک است.

1. ماموران دولتی (حفظ پول از مالیات و عوارض)

مالیات، عوارض و.. یکی از هزینه‌های بزرگ زندگی است که به دلیل فاصله بین دفعات پرداخت آن، بسیار از نظر شما غایب می‌ماند. موسسات دولتی دائما دنبال کسب کارمزد و مالیات از مردم هستند و شما نیز به عنوان یک شهروند هم از نظر قانونی و هم از نظر شهروندی موظفید بابت خدماتی که از دولت دریافت می‌کنید و بهبود این خدمات، مالیات و عوارض و.. پرداخت کنید. اما مسئله اینجاست که باید سعی کنید تا جای ممکن مالیات و عوارش کمتری شامل شما شود یا موارد غیرضروری را حذف کنید.

بهتر است یاد بگیرید که حالا که درآمد بیشتری می‌خواهید چگونه آن را از مالیات و.. به صورت قانونی محفوظ نگه دارید. احتیاط در سرمایه‌گذاری‌هایی که شامل مالیات می‌شوند، حذف خدماتی که از آنها استفاده نمی‌کنید اما عوارضشان را می‌پردازید، رعایت قوانینی که شما را از پرداخت مالیات و عوارض بیشتر مصون می‌کنند و… همگی راهکارهای هوش مالی برای حفظ پول وسرمایه در مقابل ماموران دولتی هستند.

2. بانکداران ( محافظت از ارزش سرمایه )

درست است که بانک‌ها امانت‌دارهای خوبی برای پول شما هستند و در ظاهر دست در جیب شما نکرده‌اند، اما شما با دست خودتان سرمایه و پول خود را به آنها تقدیم کرده‌اید تا از پول شما استفاده کنند. بانک‌ها همیشه در تلاشند تا شما را متقاعد کنند که بهترین روش  حفظ پول و محافظت از سرمایه شما سپرده گذاری آن در بانک است. اما چرا این تصور غلط است؟

  • اولا مطمئن باشید که ارزش سرمایه‌ی شما در بانک با هر میزان سودی هم که همراه باشد نسبت به بیرون بانک کاهش خواهد یافت. درصورتی که بانک‌ها با استفاده از پول شما سودآوری فراوانی خواهند کرد. برای مثال، اگر قابلیت سرمایه گذاری و سودآوری 30درصدی با پول وجود نداشت؛ هیچ بانکی سود 10 درصد به شما ارائه نمی‌داد. پس حتی درصورتی که ارزش پول در جامعه کاهش نیابد پول شما نسبت به بیرون بانک ارزش‌آوری کمتری برایتان خواهد داشت.
  • ثانیا شما با سپرده گذاری پول در بانک باعث خروج یک نقدینگی از جامعه و کسب و کارهایی که پول شما می‌توانست به عنوان مصرف کننده یا سرمایه گذار در آنها گردش داشته باشد می‌شوید. این اتفاق یعنی رو آوردن به سپرده گذاری در بانک برای اقتصاد یک جامعه واقعا مضر است. اگر مردم از ترس از دست دادن سرمایه، پول خود را در بانک‌ها ذخیره کنند و از سرمایه گذاری دوری کنند، باعث تشدید مشکلات اقتصادی جامعه و ضربه به کسب و کارها خواهند شد.
    همین امر موجب سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی برای خود صاحبان پول می‌شود و چون ناامنی اقتصادی افزایش خواهد یافت، شما نیز بیشتر به سپرده گذاری در امنیت بانک مایل می‌شوید. اگر اندکی هوش اقتصادی داشته باشید متوجه خواهید شد که بانک‌ها دشمنان پول و سرمایه‌ی شما هستند.

3. روابط ( حریم پول خود را حفظ کنید)

ورود روابط به امور مالی، اگر به درستی مدیریت شود شدیدا به محافظت از سرمایه و حفظ پول شما کمک خواهد کرد. اما اگر به درستی مدیریت نشود آسیب‌های بسیار شدیدی به سرمایه‌ی شما وارد خواهد کرد. مراقب تاثیر روابطتان بر پول و سرمایه‌ی خود باشید. برای مثال انتخاب یک شریک می‌تواند شما را به عرش برساند یا محکم به زمین بزند.

در ضمن، برای روابط خود محدودیت‌ها و مرزهای محکمی مقابل امور مالی قائل شوید. هوش مالی شما نباید به شما اجازه بدهد که با تصمیمات نادرست در روابط خود،  سرمایه‌تان از بین ببرید یا فدای روابطتان بکنید.

4. وکلا ( پول را فدای حفظ پول نکنید)

تا جای ممکن سعی کنید نیازمند سرو کله زدن با قانون و استفاده از وکیل نشوید. سعی کنید مجبور نشوید برای محافظت از سرمایه خود به وکیل پول پرداخت کنید. سعی کنید در برابر قانون از پول خود محافظت کنید. کسب پول زیاد به تنهایی نشانه‌ی ثروتمندی نیست بلکه محافظت از پول نیز بسیار مهم است. وکلا انسان‌هایع عموما شریفی هستند که در پی احقاق حق شما هستند اما فراموش نکنید درآمد آنها از مشکلات قانونی شما ایجاد می‌شود. پس تا جای ممکن مرزهای قانون را حفظ نمایید تا مجبور نشوید تمام ثروت خود را برای حفظ پول مصرف کنید.

5. فروشندگان ( خورده غارتگران بیشمار )

بیشترین افرادی که شما باید پول خود را از آنها حفظ کنید فروشندگان و برندها هستند چرا که سرمایه‌های کوچک را بیشتر این دسته می‌بلعند. شاید این غارتگران کوچک در ظاهر برای شما خطری نداشته باشند اما در واقع می‌توانند با لشکر تبلیغاتشان وضعیت اقتصادی شما را به نابودی بکشانند. آنها سعی می‌کنند قدرت تصمیم گیری مناسب را از شما بگیرند تا پول بیشتری از شما به دست بیاورند. اگر کمی با دقت نگاه کنید چشم‌های بسیاری منتظر هستند تا به جیب شما نفوذ کنند. شما باید در حفظ پول خود مقابل این غارتگران کوچک اما بیشمار بسیار باهوش عمل کنید.

6. دلال‌ها و کارگزاران ( حفظ سرمایه از دلال بد )

چرا برای راحتی خود، کاری را که خودتان می‌توانید انجام دهید به کسی می‌سپارید که از شما مقدار بسیار زیادی پول دریافت می‌کند؟ شاید راحت‌ترین سودهای بزرگ را دلالان کسب می‌کنند که با خرید، فروش، رهن و.. که شما هرچند سخت‌تر اما بالاخره قادر به انجام آن بودید، از شما کمیسیون دریافت می‌کنند. می‌توان گفت امروزه قسمت بزرگی از قشر فروشندگان ما عضوی از این سامانه‌ی دلالی هستند.

البته که شما بسیار با این قشر سرو کار دارید پس در موقعیت‌های مختلف مخصوصا مواقعی که کار شما نیازمند کمک دلال‌ها است، باید دقت کنید که بین دلال خوب و دلال بد درست انتخاب نمایید. دلال خوب یا ثروتمند، هم برای خودش سودآوری دارد هم برای شما اما دلال بد یا فقیر تنها به فکر سود خودش است. یک دلال خوب می‌تواند باعث موفقیت شما در حفظ پول و محافظت از سرمایه شود و یک دلال بد هرچقدر هم که برای انجام کار شما به ظاهرا تلاش کند اما می‌تواند باعث شکست مالی شما شود.

کارگزاران نیز از همین قشر هستند که باید با هوش مالی خود در میان کمیسیونی که از شما دریافت می‌کنند نسبت به سودآوری که برای شما دارند بهترین انتخاب را داشته باشید. شما باید نهایت دقت را در انتخاب کارگزاری به خرج دهید.

حفظ پول = نجات آینده

شما برای حفظ پول خود و محافظت از سرمایه خود و خانواده‌تان نیازمند دانش کافی و همچنین توانایی گرفتن بهترین تصمیم در مسائل مالی هستید. با پس انداز کردن، مدیریت هزینه‌ها و محافظت از پولی که به سختی به دست آورده‌اید مقابل 6 غارتگر نامرئی پول، خشت‌های رفاه مالی آینده‌ی خود و خانواده‌تان را محکم خواهید کرد. در غیر این صورت سرمایه‌ی شما توسط مخارج غیرضروری و غارتگران پول از بین خواهد رفت و مشکلات اقتصادی شما روز به روز بیشتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست