مدیریت هزینه یا سواد مالی خرج کردن

مهم ترین عامل موفقیت در زندگی اقتصادی و رسیدن به رفاه مالی بین سرفصل‌های سواد مالی ، قطعا مدیریت هزینه و درست خرج کردن است. البته که شکی در این موضوع نیست که زندگی امروز مخصوصا در شهرهای بزرگ جهان، هزینه‌های بسیار بالایی به ما تحمیل خواهد کرد. اما اگر درست نگاه کنیم این ما هستیم که زیر بار یک سبک زندگی مالی اشتباه رفته‌ایم!

سبک درست خرج کردن چیست؟ طبیعتا در این روزگار پر هزینه، مدیریت هزینه ها دشوارتر از همیشه شده است. اما وقتی کمی منصفانه و با دقت نگاه کنیم می‌بینیم که چقدر دارای هزینه‌های غیر ضروری هستیم که هر کدام را به تنهایی نادیده می‌گیریم و این مخارج در کنار هم کمر درآمد ما را می‌شکنند.

باید ها و نبایدهای خرج کردن در سواد مالی چیست؟ اولویت در هزینه کردن باید چه باشد؟ آیا واقعا ما برای آنچه نیاز داریم خرج می‌کنیم؟ اصلا آیا ما نیازهای خود را می‌شناسیم یا هنوز بلد نیستیم آنها را از خواسته‌هایمان تفکیک دهیم؟ هنوز فکر می‌کنید کمتر هرینه کردن معادل درست خرج کردن است؟

بدترین کاری که می‌توانید با پول خود که با زحمت فراوان به دست آورده اید انجام دهید “ولخرجی” است. ولخرجی در تمام موقعیت‌ها بیانگر هرینه‌ای است که هیچ ضرورتی برای آن وجود ندارد. ” ضرورت ” یا ” نیاز ” مهم‌ترین مفهومی است که شما باید برای مدیریت هزینه درک کنید و خرج‌های خود را با آن بسنجید. شما برای چیزی هزینه می‌کنید که می‌خواهید یا چیزی که واقعا نیاز دارید؟

مدیریت هزینه و درست خرج کردن در سواد مالی به چه معناست؟

هزینه‌ی درست به هزینه‌هایی تعلق می‌گیرد که واقعا باید انجام می‌شده و وقتی در مورد آن از خودتان می‌پرسید “آیا واقعا باید این هزینه را بکنم؟” با قاطعیت به خودتان پاسخ مثبت می‌دهید. احتیاجات، ضروریات یا در بیان بهتر همان “نیاز” چیزی است که پاسخ شما را مثبت می‌کند.

نیاز شامل تمام مواردی می‌شود که نداشتن آنها باعث اختلال در زندگی شما می‌شود نه لذت شما! یعنی ممکن است نبود آنها ادامه‌ی حیات را برای شما کاملا یا تقریبا غیر ممکن سازد. از نیازهای اولیه انسان مانند خوراک و پوشاک و.. گرفته تا تفریح و داشتن یک محل امن برای زندگی و.. را می‌توان جزء ضروریات خرج کردن در سواد مالی و مدیریت هزینه دانست.

اما نقطه‌ی مقابل آنها که بسیاری از هزینه‌های ما را تشکیل می‌دهند و حتی گاهی باعث می‌شوند ما برای تامین نیازهای خود به مشکل مالی بخوریم، خواسته‌های ما هستند. رفع خواسته صرفا برای ما لذت به ارمغان می‌آورد. لذتی از جنس هیجان، غرور و.. که تمایل به کسب این لذات تمامی نخواهد داشت. داشتن یک ماشین، لباس‌های مد روز، دستگاه صوتی عالی و هر چیزی که بدون آنها نیز می‌توان زندگی کرد.

پس برای مدیریت هزینه بیشترین تلاش را باید روی شناخت خواسته‌ها و نیازهای زندگی خود قرار دهیم و اولویت خود را نیازهایمان بگذاریم.

مدیریت هزینه با سواد مالی خرج کردن

مدیریت هزینه ها به صورت خانوادگی

سبک زندگی امروز اکثر خانواده ها دیگر با گذشته متفاوت است. قبلا پدر خانواده تمام خریدها و خرج‌ها را مدیریت می‌کرد. یعنی حتی اگر خودش به خرید نمی‌رفت، به هزینه‌ای که هنگام خرید می‌شد اشراف داشت. اما امروزه هر یک از اعضای خانواده جداگانه پول خرج می‌کنند. پس هرکس باید به درک کاملی از درست خرج کردن و مدیریت هزینه برسد.

هر یک از اعضا باید با نیاز، محدودیت‌ها، تاثیر خرج کردن آنها بر اقتصاد خانواده و.. آشنا شوند تا به مشکلات مالی خانواده اضافه نکنند. برخلاف رفتار پنهان کاری که اکثر سرپرست‌های خانوار بخاطر محبت یا غرورشان انجام می‌دهند، بهتر است بگذاریم هرکسی که خرج می‌کند از اینکه چقدر پول موجود است، اولویت خرج کردن چیست و سهم هر کس چقدر است به طور واضح آگاه باشد. البته که قطعا سهم کودکان در آگاهی و همین‌طور در هزینه کردن کمتر است.

بهتر است مقدار پولی که هر یک از اعضای خانواده به طور معمول خرج می‌کند را بررسی کنید. با هم درباره‌ی مخارج غیر ضروری یکدیگر صحبت کنید و در مدیریت هزینه ها و افزایش سواد مالی به یکدیگر کمک کنید. حتی می‌توانید محدودیت‌هایی به صورت روزانه یا هفتگی برای بعضی اعضای خانواده اعمال کنید. اکنون بهترین زمان است که نگاهی دقیق به نحوه‌ی خرج شدن پول در خانه‌ی خود بیاندازید.

مسیر هزینه‌ی خود را در تمام طول ماه ترسیم کنید و تا پایان ماه از این مسیر خارج نشوید. فراموش نکنید که در این برنامه و مسیر مقداری را برای پس انداز کردن نیز در نظر بگیرید(حتی مبلغی بسیار کوچک)

الگوی Life`s Journey

این الگوی انگلیسی از معروف‌ترین الگوهای مدیریت هزینه در جهان است. شما نیز با ایجاد کمی تغییرات دلخواه در آن می‌توانید این الگو را با زندگی خود سازگار کنید و به کار ببندید. حداقل چیزی که شناختن این الگو به ما یاد می‌دهد، مدیریت بهتر و اولویت بندی مناسب‌تر برای هزینه‌هایمان است. کلیات اولویت‌بندی هزینه‌ها را به طور ملموس می‌توان در این الگو یافت.

درک و به کارگیری نسبتا راحت الگوی Life`s journey باعث شده تا از بسیاری راهکارهای پیچیده‌ی اقتصادی فراگیرتر شود. همچنین درک آن، زمینه‌ی به کارگیری بقیه‌ی پیشنهادات اقتصادی برای مدیریت هزینه ها را نیز مهیا می‌سازد. شما کافیست هر ماه حقوق خود را به چهار بخش تقسیم نمایید و در چهار حساب مجزا کنار بگذارید.

 1. ضروریات : پس از درک نیازهای زندگی و ضروریات ماهیانه، حدود 60% مبلغ دریافتی ماهیانه‌ی خود را صرفا برای هزینه‌های ضروری مانند خوراک، پوشاک، حمل و نقل و.. در طول ماه در این حساب قرار دهید.
 2. پس انداز : در سواد مالی بارها تاکید کرده ایم که هرچقدر کم، اما حتما پس انداز کنید. عدد پیشنهادی این الگو 20% است که شما می‌توانید کمتر یا بیشتر پس انداز کنید.
 3. تفریح : یکی از مهم‌ترین نمونه‌های رفاه، داشتن تفریح است و شما برای به دست آوردن رفاه مالی کار می‌کنید. پس از آن غافل نشوید و حدود 15% حقوق‌تان را سر ماه در این حساب کنار بگذارید.
 4. بخشش : کاملا واضح و روشن است. تنها حدود 5% درآمدتان را به دیگران ببخشید.
الگوی خرج کردن و مدیریت هزینه با سواد مالی

افزایش سواد مالی خرج کردن

خلاصه‌ترین راه برای تقویت سواد مالی خرج کردن خانواده را می‌توان در دو مرحله بیان کرد:

 1. آگاهی و اشراف کامل نسبت به تمام هزینه‌هایی که شکل می‌گیرد. ریزترین هزینه‌ها مانند خریدن آب معدنی و چای و.. همه باید بررسی شوند. آگاهی داشتن به معنای خسیسی نیست. شما تا نسبت به موضوعی آگاهی کامل نداشته باشید امکان ندارد بتوانید آن را مدیریت کنید.
 2. مدیریت هزینه ها و بودجه بندی مناسب برای درست خرج کردن قدم دوم شماست. اهداف مالی کوتاه مدت شما مانند نداشتن کسری بودجه در آخر ماه یا بلند مدت مانند سفر در تعطیلات سال نو یا خرید وسیله‌ی خاصی، تنها با بودجه بندی درست محقق خواهند شد.

شناخت و دسته بندی هزینه‌ها به شما در یافتن مخارج غیر ضروری و نقاط ضعفی که در حال هدر دادن سرمایه‌ی شما هستند کمک خواهد کرد. برخی مواقع دوام یک اشتباه مالی کوچک در یک عضو خانواده، مشکلات مالی بزرگی برای تمام افراد حاصل می‌کند. برنامه‌ریزی اقتصادی برای خانواده باعث تشکیل رفتارهای درست اقتصادی و شخصیت اقتصادی درست برای تک تک افراد خانواده می‌شود.

وقتی می‌گوییم تمامی هزینه‌ها را مد نظر بگیرید منظورمان واقعا تمامی هزینه‌های موجود است. تمام جزئیات خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، انرژی، آموزش، تفریح، نگهداری و تعمیر، تزئین و تجمل، حمل و نقل و.. همه باید حساب شوند. جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری و به جا خرج کردن دلیل بر خسیسی شما نخواهد بود.

چند راهکار اصلی برای افزایش سواد مالی خرج کردن

 • هنگام خرید کنترل خود را به دست فروشنده ندهید! قیمت و کیفیت را به دقت بررسی کنید و کاملا منطقی تصمیم بگیرید. اگر شما محصولات را امتحان کرده اید یا فروشنده وقت زیادی برای شما گذاشته تعهدی برای شما ایجاد نمی‌کند. اگر از کیفیت یا قیمت راضی نیستید نخرید.
 • حتما با سواد مالی خرج کردن خود، اهداف مالی بلند مدت و کوتاه مدتی مد نظر بگیرید و برای آنها برنامه ریزی کنید. حتی اگر ناموفق بودید بازهم دست از این کار نکشید. در دراز مدت معجزه‌ی این کار را خواهید دید.
 • برای خودتان زندگی کنید. بخاطر حرف مردم چیزی که ضروری نیست را نخرید. بخاطر حرف مردم از ارزان خریدن خجالت نکشید. بخاطر نظر مردم لباسی که به دردتان نمی‌خورد را نخرید و نپوشید. با زندگی کردن بخاطر نظر بقیه و حرف مردم خودتان را زیر فشار مالی له نکنید.
 • هر ماه مرزی برای هزینه‌های مختلف خود تعیین کنید و سعی کنید به مرزهای مدیریت هزینه پایبند باشید. در آخر ماه عملکرد خود را بررسی کنید که چقدر مرزها را رعایت کرده اید. اکنون دوباره هزینه‌هایتان را بررسی کنید و از خود بپرسید “آیا واقعا این هزینه نیاز بود؟” حالا می‌بینید  چقدر هزینه‌های غیر ضروری داشته اید.
 • برای رند کردن مبلغ، خرید اضافه نکنید. از کم خریدن و به اندازه‌ی نیاز خریدن خجالت نکشید. از مقایسه‌ی دقیق مغازه‌ها و کالاها برای انتخاب مناسب، کوتاهی نکنید.
 • عادت‌های بد مصرف و خرج کردن خود را بیابید و اصلاح کنید.
راهکار خرج کردن و مدیریت هزینه با سواد مالی

مدیریت هزینه ها را جدی بگیرید!

هیچ چیز اندازه‌ی ولخرجی و خرج‌های غیر ضروری رفاه مالی خانواده را تهدید نمی‌کند. از صرفه جویی خجالت نکشید! از زندگی کردن در بی سوادی خجالت بکشید. خانواده‌ای که پر از هزینه‌های غیر ضروری است اما در تامین رفاه و ضروریات خود درمانده است از نظر مالی یک خانواده‌ی بی سواد است. نیازهای خود را جدی بگیرید و خواسته‌هایتان را کنترل کنید.

نکته : همچنین دقت داشته باشید که از ملزومات مدیریت هزینه درست در سواد مالی خرج کردن توجه به بیمه است. شما همیشه باید انتظار هزینه‌های غیرمترقبه مانند فوت، بیماری، آتش سوزی و.. را داشته باشید و از بیمه‌هایی که مناسب شما هستند استفاده کنید تا هزینه‌های حوادث خود را کاهش دهید.

در این مطلب بیشتر با کلیات مدیریت هزینه ها و درست خرج کردن آشنا شدید. در مطالب آتی حتما راهکارهای متفاوت، جزئی‌تر، ملموس و کاربردی بسیاری برای افزایش سواد مالی خرج کردن، مدیریت هزینه و تمرین‌هایی جهت اصلاح عادات و رفتارهای مصرفی به شما ارائه خواهیم کرد.

باید دانش و سواد مالی خود را مخصوصا درمورد نحوه‌ی درست هزینه کردن و کنترل مخارج بالا ببریم، رفتارهای مالی خود را اصلاح کنیم سپس عادات اقتصادی خانواده و اقتصاد خانواده را کنترل کنیم. اینگونه هم می‌توانیم رفاه مالی را به خودمان و خانواده‌ هدیه دهیم هم عادات مالی فرزندانمان را برای آینده درست شکل بدهیم. دانش مالی، رفتار و عادات خرج کردن ما، عادات، شخصیت و در نتیجه آینده‌ی مالی فرزندانمان را رقم خواهد زد.

بگذار رفاه سهم همه باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست