هوش مالی کودکان

آموزش و تقویت هوش مالی کودکان نیز مانند سواد مالی کودکان یکی از ابزار اصلی رساندن خانواده و فرزندان، به رفاه اقتصادی است. قطعا ما به عنوان والدین موظف هستیم با آموزش دانش و تقویت هوش کودکان خود، آینده‌ی اقتصادی آنها را نجات دهیم. شکست‌های مالی ما سرچشمه در آموزش‌های نادرست کودکی دارند؛ پس نباید بگذاریم فرزندانمان نیز در آینده به علت نداشتن دانش کافی یا توانایی تصمیم گیری درست، مقابل مشکلات اقتصادی سر خم کنند.

پرورش استعداد و هوش مالی کودکان باید از اولویت‌های آموزشی یک جامعه باشد که متاسفانه مانند سواد مالی کودک ، توجه کافی به آن وجود نداشته است. ما تلاش می‌کنیم چند فرمول کاربردی ساده اما مهم را در اختیار شما بگذاریم تا بتوانیم به شما به عنوان والدین، مربی یا معلم، در تربیت کودکانی موفق و ثروتمند، کمک کرده باشیم.

6 فرمول طلایی تقویت هوش مالی کودکان

ما دنبال تقویت یک استعداد و توانایی هستیم که توسط آن کودک ما می‌تواند بهترین تصمیم را در مواجهه با مسائل مالی انتخاب کند. شاید برای آموزش دانش‌ها به کودکان محدودیت سنی وجود داشته باشد اما برای پرورش استعداد و هوش آنها در زمینه‌های مختلف شما می‌توانید از کمترین سنین ممکن اقدام کنید.

برخی کودکان شاید استعداد بیشتری در زمینه‌های اقتصادی داشته باشند اما اغلب کودکان نهایتا در چهار سالگی به درکی از پول رسیده‌اند؛ پس برای پرورش استعداد و هوش مالی کودکان نیز می‌توانید از حدود همین سنین کارتان را آغاز کنید.

نکته اول : شما می‌توانید از سنین حتی پایین‌تر، زمینه‌ی یادگیری کودکان را بیشتر فراهم کنید. مثلا ارتباط کودکان را با پول بیشتر کنید و برای آموزش شمارش اجسام به کودکان از سکه استفاده کنید.

نکته دوم : اگر تا کنون اقدامی نکرده‌اید و فرزند شما به سنین بالاتری رسیده است؛ ناامید نشوید، هنوز برای تقویت هوش فرزند خود فرصت دارید هرچند هرچه زودتر اقدام کنید موفق‌تر خواهید بود.

نکته سوم : فرزند شما باید نسبت به سن خود درک کافی از پول و استفاده از آن داشته باشد. آموزش مهارت استفاده از پول در سنین مختلف دارای نکات و راهکارهایی است که به عنوان یک دانش در مطلب “ آموزش مهارت مالی و پولی به کودکان ” به آن پرداخته‌ایم.

1 – افزایش هوش در تصمیم‌گیری و انتخاب

اصلی‌ترین فرایند تقویت هوش مالی کودکان ، تقویت قدرت انتخاب و تصمیم گیری درست آنهاست. کودکان از همان سنین آغازین درگیر انتخاب هستند؛ فقط در مواضع مختلف میزان اختیار آنها در تصمیم گیری متفاوت است. با رعایت چند نکته باید توانایی تصمیم گیری درست را در آنها افزایش دهیم:

 • قبول کنید که آنها از همان ابتدا تصمیماتی را بدون دخالت شما گرفته‌اند، می‌گیرند و خواهند گرفت. شما نه می‌توانید در تمام موارد جای آنها تصمیم بگیرید، نه درست است که این کار را بکنید. شما تنها باید از او محافظت کرده و تصمیماتش را کنترل کنید.
 • آزاد گذاشتن کودکان در تصمیم‌گیری و انتخاب باعث تقویت توانایی تصمیم گیری آنها خواهد شد. پس اگر ترجیح می‌دهید فرزندتان در آینده به جای وابستگی، دارای استقلال مالی باشد؛ قدرت تصمیم گیری مالی را از او نگیرید.
 • کودکان مرزها، خطرات، بایدها، نبایدها و.. را نمی‌دانند. آموزش این گزینه‌ها وظیفه‌ی شماست نه اینکه کودکتان به مرور از جامعه درس بگیرد.
 • اشتباهات فرزندتان را نه نادیده بگیرید و نه طوری برخورد کنید که مایه‌ی سرخوردگی و عدم اعتماد به نفس او در تصمیم گیری شود. مربی و راهنمای کودک خود باشید.
 • متناسب با سن کودک، از تصمیمات کوچک و کم اهمیت شروع کنید و به مرور اختیارات و مسئولیت‌های بزرگتری به او بدهید.
 • بگذارید فرزندتان طعم شکست‌های کوچک را بچشد و از آنها تجربه کسب کند تا در آینده شکست‌های بزرگتری را تجربه نکند.
 • شما قرار نیست به کودکتان پول بدهید و بگویید بهتر است لباس بخری تا عروسک پس باید لباس بخری! شما باید با تجربه و آموزش کاری کنید که کودک شما هنگام خرید یا تصمیم درست را بگیرد یا با مشورت شما اقدام به گرفتن بهترین تصمیم کند.

2 – بودجه بندی

شاید بودجه بندی به نظرتان خیلی مفهوم سخت و بزرگی برای یک کودک باشد اما شما می‌توانید از ساده‌ترین تقسیم بندی‌های پولی شروع کنید. فرزند شما حداقل از پیش دبستانی با دنیای خرج و مخارج آشنا خواهد شد و باید مرزها و تقسیم بندی‌هایی را برای پول خود داشته باشد. تقسیم بندی‌های ساده‌ای که عموما شامل سه یا چهار قسمت می‌شوند. فرزند شما باید یاد بگیرد که برای رسیدن به اهدافش باید پول خود را تقسیم بندی کند چرا که پول تمام شدنی است و باید برای خرج شدن آن اولویت قرار داد.

اکنون با کمک یکی از معتبرترین و ساده‌ترین الگوهای تقسیم بندی بودجه یعنی  Life`s journey به کمک بودجه بندی کودکانمان می‌رویم.

الف – پس انداز :

مهم‌ترین عاملی که باید کودکتان را با آن آشنا کنید پس انداز کردن است که در سواد مالی بسیار به آن پرداخته‌ایم. اولین سبدی که فرزند ما باید در تقسیم بندی خود قرار دهد سبد پس انداز است. اما اینکه چه زمانی؟ چه مقدار از پولش را؟ چگونه؟ برای کدام هدف؟ و… پس انداز کند! تصمیماتی است که به مرور با تقویت هوش مالی کودکان باید به درستی انتخاب شوند تا فرزند شما به هدف خود برسد و طعم شیرین پس انداز کردن را بچشد.
از کودک خود بخواهید حدود 20% یعنی 1/5 پول خود را پس انداز کند.

ب – خرج کردن  :

سبد دوم در تقسیم بندی سبد مخارج است. فرزند ما باید متوجه شود که نمی‌تواند برای همه چیز هزینه کند و باید اولویت بندی هایی برای خود در نظر بگیرد. برنامه ریزی برای خرج کردن پول طبق خواسته‌ی فرزندتان از مهم‌ترین اقداماتی ست که باید انجام دهید. توجه کنید که شما قرار نیست به جای او برای پول تو جیبی‌اش تصمیم بگیرید. بلکه باید با راهنمایی او را به سمت بهترین برنامه ریزی و اولویت بندی هدایت کنید. فرزند شما بهتر است برای ضروریات و مخارج روزانه حدود 60% پول خود را اختصاص دهد.

ج – خواسته‌ها و تفریح :

برای بزرگسالان این قسمت بودجه بندی را یک بخش ضروری می‌دانیم اما در تقسیم پول کودکان دیگر اهمیت بیشتری برای این سبد قائل هستیم. بخش اصلی انگیزشی و نشاط آور این تقسیم بندی در هوش مالی کودکان ، همین قسمت تفریح است. اینکه او می‌بیند با برنامه‌ریزی برای پولش، قرار نیست تفریحاتش را حذف کند یا دیگر نتواند با دوستانش به گیم نت برود! حساب تفریح به ما یادآوری می‌کند که پول را برای رفاه به دست آورده‌ایم نه خود پول! حدود 15% پول کودکتان می‌تواند در این سبد قرار بگیرد.

د – بخشیدن :

فرزند شما باید در موقعیت‌هایی بین خواست خود و نیاز دیگران انتخاب کند. اگر توانایی تصمیم گیری درست برای بخشیدن را نداشته باشد یا با بخشش بیش از حد زندگی خود را دچار مشکل می‌کند یا با خسیسی بیش از حد، مسئولیت اجتماعی را یاد نخواهد گرفت. تصمیم گیری درست برای بخشش، علاوه بر تقویت هوش مالی کودکان ، باعث رشد عاطفی، افزایش اعتماد به نفس، حفظ پول از سواستفاده کنندگان و.. خواهد شد. از او بخواهید که حدود 5% پول خود را در این سبد قرار دهد.

3 – سرمایه گذاری

البته که قرار نیست از یک کودک هفت ساله توقع داشته باشیم بهترین راه سرمایه گذاری اقتصادی را پیدا کند. این یک توقع خنده دار است. اما همینکه متوجه شود بهترین تصمیمی که می‌تواند برای پس انداز خود و افزایش پولش بگیرد چیست! و اینکه اگر درست تصمیم بگیرد می‌تواند با استفاده از پس اندازش، پولی که دارد را بیشتر کند، بهتر از این است که تا ابد به فکر خرج کردن پس اندازش برای خواسته‌هایش باشد. همین باعث تقویت هوش مالی فرزندتان خواهد شد.

مثلا یک حساب سپرده که بعد از مدتی فرزندتان مشاهده کند پولش از چیزی که بوده بیشتر شده و رشد کرده، مثال خوبی برای آشنا کردن کودک با سرمایه گذاری است. اینگونه ارزش پول را بیشتر درک کرده و مسئولیت پذیری وی نیز مقابل پول بیشتر خواهد شد. همچنین پس از درک سود و مشاهده‌ی گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری، اجازه دهید تلاش کند تا بهترین سرمایه گذاری گذاری را برای پول خود انتخاب کند.

4 – کسب درآمد با پرورش استعداد و هوش مالی کودکان

وقتی کودک شما به این درک برسد که برای به دست آوردن پول باید کار کرد و برای تامین نیازها و خواسته‌هایش نیازمند پول بیشتر است. شما باید در انتخاب راه‌های افزایش پول و کسب درآمد او را راهنمایی کنید و استعدادهای کودکتان را برای کسب درآمد پرورش دهید. کمک به رشد استعدادهایی که در کودکی یا بزرگسالی توان درآمدزایی کودک شما را بالا می‌برند، شدیدا در موفقیت مالی آینده‌ی آنها موثر است.

با تعیین دستمزد برای فعالیت‌هایی که خارج از وظایف خانوادگی کودکان است می‌توانید آنها را با مفهوم کسب درآمد آشنا کنید. سپس در زمینه‌های مختلف استعدادهای درآمدزایی او را شناسایی کرده و پرورش دهید. تقویت هوش کسب درآمد رابطه‌ی عمیقا مستقیمی با تقویت هوش مالی کودکان دارد و به شدت در رفاه مالی بزرگسالی آنها نقش خواهد داشت. فقط باید چند نکته را مد نظر قرار دهید:

 • تفاوت وظایف فردی و خانوادگی کودکان با کارهایی که برای آن دستمزد دریافت می‌کنند را برای فرزندتان شفاف کنید.
 • از اینکه دغدغه‌ی کار کردن بیشتر برای کسب درآمد بیشتر در فرزندتان رشد کند خجالت نکشید.
 • اهداف مالی آنها را کنترل و هدایت کنید اما هرچقدر هم که اهداف ساده‌ای داشته باشند شما حق ندارید برای دستمزد کودکانتان تصمیم بگیرید. چرا که آنها از کسب درآمد دلسرد می‌کنید.
 • به کودکتان اجازه دهید بین گزینه‌هایی که برای کسب درآمد مقابلش قرار دارد تصمیم بگیرد تا به مرور بهترین تصمیمات را انتخاب کند. اینگونه توانایی انتخاب شغل وی در آینده نیز افزایش می‌یابد.

5 – افزایش مسئولیت یعنی پرورش توانایی

اکنون شما کودکی دارید که ارزش پول را می‌داند، کار با پول را بلد است، بودجه بندی را می‌شناسد و می‌داند که برای کسب پول بیشتر باید کار کند. کودک شما در مراحل مختلف میزان مختلفی مسئولیت در قبال پول خود یا حتی مخارج خانواده به دوش می‌کشد اما نکته‌ی ثابت اینجاست که هرچه می‌گذرد این مسئولیت بیشتر می‌شود و باید بیشتر شود. هرچه کودکان مسئولیت بیشتری در هزینه‌ها و پس انداز و پول خود داشته باشند تصمیمات مهم‌تری باید بگیرند. در نتیجه توانایی تصمیم گیری آنها بیشتر شده و مایه‌ی پرورش هوش مالی کودکان می‌شود.

هرچه مسئولیت پذیری فرزندتان در مقابل پولش بیشتر شود، بیشتر به دنبال جلوگیری از تکرار اشتباهات گذشته خواهد رفت و قطعا برای موفقیت بیشتر تلاش خواهد کرد. پس شما باید بازخواست کردن و حسابرسی را به او یاد بدهید و از فرزندتان بخواهید تا از خودش در مورد رفتاری که با پولش داشته گزارش بخواهد. با پول خود چکار کرده؟ چگونه خرج کرده؟ چگونه پس انداز کرده؟ برای اهداف بعدی چگونه باید پس انداز کند؟ هزینه‌های پیش رویش را چگونه باید مدیریت کند؟ و… همه‌ی اینها سوالاتی هستند که باید از خودش بپرسد.

البته که شما باید این گزارش خواستن و مسئولیت پذیری را به او یاد بدهید و در او بوجود بیاورید و هرچه سن کودک بالاتر می‌رود؛ این بازخواست و مسئولیت را بیشتر به خودش محول کنید. برای مثال جهت تقویت هوش مالی کودکان و ارزیابی تصمیماتشان می‌توانید از کودک خود بخواهید یک جدول ماهیانه تنظیم کند که تمام اهداف، هزینه‌ها و پس اندازی که پیش بینی کرده، سپس آنچه انجام داده است را در مقابلش بنویسد. در انتها باید بررسی کند که برای افزایش موفقیتش در اجرای برنامه‌ی مالی ماه بعد چه باید بکند!

6 – بسته‌های آموزشی سواد و هوش مالی کودکان “خرج و برج”

در کنار 5 فرمول دیگر تقویت هوش مالی کودکان ، ما به شما بسته های آموزش خرج و برج مجموعه آموزش لوتوس کیدز را معرفی می‌کنیم که علاوه بر کتاب و ابزار آموزش سواد مالی، دارای بازی‌های آموزشی برای کودکان شما هستند. تاثیر بازی‌های آموزشی-پرورشی به علت سرگرمی و جذابیتی که برای کودکان دارد در یادگیری و پرورش استعداد آنها بسیار بالاست. این بسته‌های آموزشی راهنمایی جامع برای والدین و پکیجی کامل برای کودکان دارند و فعالیت‌های متفاوت نگاشته شده در محتوای کتاب موجب افزایش سطح سواد مالی و هوش مالی فرزندان شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست